tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Poniedziałek, 3 października 2022   Imieniny: Teresy, Józefy, Heliodora

Ceramika spod znaku pingwina w muzeum

Na wystawie „Ceramika spod znaku pingwina” ze zbiorów Piotra Śniegockiego, można do końca sierpnia zobaczyć w Muzeum Technik Ceramicznych ciekawe przykłady wyrobów dekoracyjnych pochodzących z istniejących od 1962 r. Zakładów Wyrobów Sanitarnych.

Twórca wystawy zdecydował o przekazaniu prezentowanych na wystawie eksponatów do zbiorów muzeum. Większość kojarzy produkty sygnowane charakterystyczną sylwetką pingwina wpisaną w zębate koło z umywalkami czy sedesami. Okazuje się, że były to nie tylko sanitariaty. W latach osiemdziesiątych zaczęto wykonywać na zamówienia przedmioty reklamowe ze szkliwionego porcelitu, a przy okazji powstawały całkiem prywatne wyroby. Kreatywność formierzy i modelarzy, wśród których głównym projektantem był Bolesław Bednarz była tak duża, że powstawało coraz więcej rożnego rodzaju przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych. Część była projektowana przez pracowników, a część odwzorowywana z istniejących już gotowych wyrobów.

Na ekspozycji zaprezentowane zostały kufle, kubki, karafki, maski, figurki i wiele innych w miodowo - czekoladowym szkliwie, ale również w innych kolorach. Są one prezentowane w pozyskanych dla muzeum dzięki sponsorom nowoczesnych, podświetlanych i wielopoziomowych gablotach. Witryny wyróżniają się estetyką i są kolorystycznie dopasowane do sal wystaw czasowych. Pozwolą one na polepszenie wizualnej atrakcyjności ekspozycji muzealnej, znaczne zwiększenie ilości wystawianych zbiorów i podniesienie wartości edukacyjnej pokazywanych kolekcji.

Muzeum serdecznie dziękuje: Geberit Produkcja sp. z o.o., Klima - Tech Marek Schyller, Auto Service Truck Scania, Rozlewni Gazu Płynnego "Gosposia - Gaz" sp. z o.o., Orvia Polska Łukasz Słoniewicz, Restauracji "Biały Fortepian" Luiza i Marek Pinkowscy oraz PHU Elma za okazane cenne wsparcie i pomoc, które pozwoliły podnieść standard ekspozycji prezentowanych w kolskim muzeum.  
 
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe