tel. (63) 272-23-11  
miasto_top2
Miasto Koło
Środa, 27 września 2023   Imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

O Mieście

Miasto Koło z "lotu ptaka"Koło jest jednym ze starszych miast w Polsce, które liczy 23 609 mieszkańców (stan na 12 czerwca 2012 roku). Przywileje lokacyjne zawdzięcza ostatniemu królowi z dynastii Piastów - Kazimierzowi Wielkiemu. Miasto założono w 1362 r. na prawie magdeburskim, na wyspie w rozwidleniu rzeki Warty. Pochodzenie jego nazwy nie zostało do końca wyjaśnione. Jedni badacze uważają, że wiąże się ona z jego położeniem geograficznym, inni wywodzą ją od prasłowiańskich "kół" - miejsc zgromadzeń publicznych. W czasach przedlokacyjnych Koło było już znaczną osadą. Krzyżowały się tu szlaki handlowe; niewykluczone, że w pewnym okresie biegła tędy droga kupiecka z terytoriów rzymskich do Bałtyku, zwana "szlakiem bursztynowym". Położenie w rozwidleniu rzeki Warty, wśród nadwarciańskich bagien, decydowało o obronnych walorach osady.

Korzystne położenie miasta w samym centrum Polski spowodowało, że w Kole krzyżują się ważne szlaki komunikacyjne: z północy na południe droga państwowa relacji Włocławek - Kalisz, ze wschodu na zachód międzynarodowa trasa E-30 relacji Moskwa - Berlin.

W dniu 26 lipca 2006 roku  została oddana do użytku autostrada A-2 łącząca Koło z Warszawą, Moskwą, Berlinem i resztą Europy Zachodniej. Na terenie gminy Kościelec i Dąbie znajdują się zjazdy z autostrady A2.

Przez miasto przebiega również magistrala kolejowa ze wschodu na zachód, która w odległości 10 km od miasta przecina się z magistralą kolejową Wybrzeże - Śląsk.

Znaczące odległości: do ważniejszych ośrodków przemysłowych - Warszawa (180 km), Poznań (130 km), Łódź (90 km), Kalisz (80 km), Włocławek (70 km); dostęp do międzynarodowych lotnisk - Warszawa (180 km), Poznań (130 km); dostęp do portów - Port Szczeciński (320 km), Port Gdański (280 km); dostęp do przejść granicznych - Świecko (320 km); Zgorzelec (340 km), Terespol (370 km), Medyka (480 km); dostęp do ważniejszych miast Europy - Berlin (420 km), Wiedeń (790 km), Kijów (950 km),Moskwa (1480 km).

 
Kalendarz imprez
Miasta partnerskie
miasto partnerskie
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe