tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Środa, 27 września 2023   Imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

Z myślą o mikro- i małych przedsiębiorcach powstała Kolska Tarcza Antykryzysowa

Z myślą o mikro- i małych przedsiębiorcach powstała Kolska Tarcza Antykryzysowa. Jesteśmy jednym z niewielu samorządów, które podjęły się tak szerokiej pomocy przedsiębiorcom najdotkliwiej odczuwającym skutki epidemii. Wczoraj na sesji Rady Miejskiej w Kole przyjęta została uchwała w sprawie przedłużenia terminu płatności rat podatku od nieruchomości dla mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie Gminy Miejskiej Koło. Burmistrz Krzysztof Witkowski dla naszych przedsiębiorców ponoszących z powodu epidemii negatywne konsekwencje ekonomiczne stworzył Kolską Tarczę Antykryzysową.
 
Niedawno Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski wydał Zarządzenie o obniżeniu o 50% stawek czynszów przedsiębiorcom wynajmującym lokale w zasobach komunalnych. Przedsiębiorcy mogą wnioskować o umorzenie zaległości w podatku od nieruchomości. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest całkowite lub częściowe umorzenie zaległości podatkowych, albo rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności zobowiązań podatkowych. Organ podatkowy odstąpi od naliczania opłaty prolongacyjnej przy rozłożeniu na raty lub odroczeniu terminu płatności podatków lokalnych. Po wczorajszej sesji do "pakietu" doszła kolejna ulga, zapisana w uchwale w sprawie przedłużenia terminu płatności rat podatku od nieruchomości dla mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie Gminy Miejskiej Koło - płatnych w maju i czerwcu br. - do dnia 30 września 2020 r. Wsparcie stanowi pomoc publiczną.
 
Zanim uchwała została jednogłośnie przyjęta przez gremium, radni i włodarz długo dyskutowali nad ogólną sytuacją w lokalnym biznesie i dzielili się pomysłami na zapobieżenie kryzysowi. - Dzisiaj uchwałą umożliwiamy odroczenie terminu płatności  rat podatku. Inną sprawa jest całkowite lub częściowe umarzanie zaległości podatkowych. Mam taką możliwość na mocy Ordynacji podatkowej. Zapewniam Państwa, że indywidualnie rozpatrzę w tej kwestii wniosek każdego przedsiębiorcy, który z powodu pandemii utracił lub znacząco zmniejszył przychód. W najtrudniejszej sytuacji są ci przedsiębiorcy, którzy nie prowadzą działalności, dotyczy to m.in. branży fryzjerskiej, kosmetycznej, hotelarskiej, restauratorskiej i szeregu innych usług. Wykażę się dużym zrozumieniem i przychylnością - zapewnił włodarz.

Jednocześnie burmistrz zwrócił uwagę na zmniejszone wpływy do miejskiej kasy. - W tym roku wpływy z PIT uległy zmniejszeniu o ok. 500 tys. zł. Przypominam, że subwencja oświatowa została zmniejszona o ok. 182 tys. zł. Zatem musimy bardzo ostrożnie podchodzić do dalszego zmniejszania przychodów miasta. Jestem odpowiedzialny za zadania drogowe, inwestycyjne. Trzeba teraz głębokiej analizy sytuacji - należy z jednej strony udzielić realnej pomocy przedsiębiorcom, ale z drugiej zabezpieczyć budżet - zakończył burmistrz.
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe