Zanieczyszczenia i ochrona środowiska atmosferycznego
Występujące na terenie miasta źródła zanieczyszczeń z uwagi na rodzaj wprowadzonych do środowiska zanieczyszczeń, podzielić można na dwie podstawowe grupy powodujące wysoką oraz niską emisję.
Źródła emisji wysokiej to z reguły zakłady przemysłowe (Miejski Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.). Źródła emisji niskiej to przede wszystkim małe kotłownie, piece indywidualnych gospodarstw domowych, szlaki komunikacyjne itp., które najczęściej w ogóle lub w stopniu nie zadawalającym wyposażone są w reduktory zanieczyszczeń.
Pod względem terytorialnym największe ilości zanieczyszczeń przemysłowych wprowadza się dotychczas do środowiska w przemysłowej dzielnicy miasta Koła. Również najwyższe stężenie zanieczyszczeń w powietrzu notowane jest w przemysłowej dzielnicy miasta Koła.
Zanieczyszczenie i ochrona wód
Usytuowanie naszego miasta sprawia, że stan czystości rzeki Warty przepływającej przez miasto Koło uzależniony jest w dużym stopniu od źródeł zanieczyszczeń znajdujących się poza granicami miasta. Największym "dostawcą ścieków" jest w dalszym ciągu rzeka Ner, niosąca ścieki z Łódzkiej Aglomeracji Miejskiej.
Należy stwierdzić, że w porównaniu do lat ubiegłych nastąpiła pewna poprawa, w niektórych badanych wskaźnikach zanieczyszczeń (dotyczy to grupy wskaźników fizykochemicznych) .
Podstawowy kierunek działania w ochronie wód to w przypadku miasta Koła rozbudowa i modernizacja istniejącej oczyszczalni ścieków m.in. poprzez wprowadzenie procesu usuwania związków. Budowa kanalizacji sanitarnych w tych rejonach miasta gdzie jeszcze jest możliwość odprowadzenia ścieków do miejskiej oczyszczalni.
W jednostkach gospodarczych nie planuje się znaczących inwestycji z zakresem ochrony wód z racji posiadania wymaganych urządzeń.
Źródła i natężenie hałasu
Najpowszechniejszym i najbardziej uciążliwym zanieczyszczeniem środowiska na terenach zurbanizowanych jest hałas, którego źródłem są środki komunikacji i transportu oraz przemysłu. Na podstawie wieloletnich badań wynika, że klimat akustyczny na obszarze miasta Koła ulega systematycznemu pogorszeniu.
Dopuszczalne poziomy hałasu przekroczone są na terenach wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych, a szczególnie przy obwodnicy miasta na trasie Poznań-Warszawa. Odcinek linii kolejowej E-20 Poznań-Warszawa stanowi uciążliwość dla mieszkańców budynków położonych w bliskiej odległości od trasy kolejowej.
Teren zieleni miejskiej
Na terenie Gminy Miejskiej Koło zieleń łącznie z lasami, uprawami rolnymi, pastwiskami i ogrodami działkowymi zajmuje 743 ha, co stanowi 53,5% powierzchni Gminy.
Na obszarach zieleni miejskiej wykonuje się następujące prace:
Pracownicze ogródki działkowe.
Ogrody działkowe na terenie naszego miasta mają charakter rekreacyjno - wypoczynkowy i uprawowy.
Pomniki przyrody w mieście
Pomniki przyrody w Polsce, są to cenne, wyróżniające się obiekty przyrody ożywionej i nieożywionej o szczególnej wartości pod względem naukowym, historycznym, krajobrazowym.
Pomniki przyrody w mieście Kole: