tel. (63) 272-23-11  
Zycie_top1
Miasto Koło
Środa, 6 grudnia 2023   Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny

Kultura i Rozrywka

Miłośnicy muzyki uczestniczą w koncertach Miejskiej Orkiestry Dętej, Towarzystwa Śpiewaczo–Muzycznego „Lutnia” i Chóru Farnego „Lutnia”. Młodsi kolanie faworyzują zespół młodzieżowy „Studio Piosenki”, obserwują postępy na estradzie grupy tanecznej „Debiut”. Kolską perełką w świecie muzyki jest Manufaktura Piosenki Harcerskiej „Wartaki” nagrywająca piosenki we własnym studio nagrań. Większość z nich zna cała Polska, niektóre trafiły do szkolnych podręczników. Tradycje harcerskie w Kole już od ponad 90 lat kultywuje Hufiec ZHP.

Wielu artystów wywodzi się z naszego miasta. Znany polski gitarzysta Tomasz Lipert („De Mono”) pierwszą przygodę z muzyką przeżył w „Wartakach”, później grywał w kolskim zespole „Nadciśnienie”. Z Kołem związana była pisarka i poetka Stanisława Fleszarowa–Muskat oraz światowej sławy artysta, wynalazca K–dronu, Janusz Kapusta.

W mieście funkcjonuje wiele placówek zrzeszających kolską młodzież, zapewniających im atrakcje i rozrywki. Młodzi ludzie mieszkający w historycznej części miasta spotykają się w Klubie LOK „Kolska Starówka”. Aktywnie działają liczne stowarzyszenia, towarzystwa, grupy artystyczne, zespoły muzyczno-wokalne, koła zainteresowań.

Jedną z prężnie działających placówek jest Miejski Dom Kultury w Kole. Edukuje, prowadzi działalność edytorską, dba o działalność licznych zespołów artystycznych – w tym młodzieżowych, organizuje imprezy estradowe, koncerty, festiwale, konkursy, przeglądy, międzynarodowe plenery malarskie. Choć domeną działalności MDK jest wystawiennictwo, placówka powołuje do życia nowe sekcje, ostatnio teatralną. 

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole zaspokaja potrzeby czytelnicze i informacyjne kolan. Zrzesza miłośników książki organizując im pasjonujące wieczory w gronie Towarzystwa Przyjaciół Biblioteki.

Odległych czasów sięgają tradycje muzealnictwa. Początki stałej placówki muzealnej w Kole to okres II RP, kiedy Czesław Freudenreich stworzył własne archiwum wyrobów dawnych i współczesnych, pochodzących z rodzinnej Fabryki Fajansu i Majoliki w Kole (funkcjonującej od 1842 r.). Obecnie w Muzeum Technik Ceramicznych podziwiać można stałą ekspozycję fajansu kolskiego oraz wystawy czasowe.

Piękno miasta jest utrwalane na wielu płaszczyznach. Lokalni regionaliści, historycy, pisarze i poeci wydają publikacje o Kole lub osadzone w jego realiach. Prężnie działa Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, dbające m.in. o zabytkowe nekropolie. Istnieje Kolskie Towarzystwo Kulturalne. Uroki okolicy oddają członkowie Kolskiego Klubu Fotograficznego "FAKT".

Kolanie włączają się we wszystkie akcje ogólnopolskie, ze szczególnym zaangażowaniem w inicjatywy o profilu charytatywnym. Najlepszym tego przykładem jest coroczna praca Kolskiego Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Kolskie wydarzenia kulturalne przyciągają uczestników i miłośników z całej Polski. Należą do nich m. in. Turniej Orkiestr Dętych o „Kryształowe Koło”, Wielkopolskie Konfrontacje Chórów, Turniej Muzyczny pod Patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Portret”, Jesienne Śpiewanki nad Wartą, Jarmark Artystyczny „Folklorem malowane” i wiele innych. Wizytówką Koła stały się: Koło Bluesa Festival i zloty motocyklowe oraz zjazdy rycerskie i jarmarki królewskie – imprezy o wysokiej randze i szerokim odbiorze.

Kolanie włączają się w miejskie imprezy, a relacji z ich przebiegu słuchają w lokalnych rozgłośniach radiowych, oglądają w Kolskiej Telewizji Kablowej, czytają w kolskiej prasie oraz na stronach serwisu internetowego miasta Koła www.kolo.pl. 
Kalendarz imprez
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe