tel. (63) 272-23-11  
turystyka_top1
Miasto Koło
Środa, 27 września 2023   Imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

Parki miejskie

Park 600-lecia
Powierzchnia ogólna parku 11,00 ha.

Park rozciąga się wzdłuż wału opaskowego Warty od ul. Zielonej, aż do ul. Sportowej i stadionu miejskiego. Centralnie biegnie główna, asfaltowa aleja, od której odbiega szereg malowniczych, kipiących zielenią alejek. Na terenie parku znajdują się dwa duże zbiorniki wodne-pozostałość po dawnym korycie Warty. W 2000 roku przeprowadzono inwestycję polegającą na oczyszczeniu i pogłębieniu mniejszego zbiornika. Podczas wykonywania prac wyłowiono ze stawu ciekawe obiekty: ogromny głaz z piaskowca oraz skamieniały pień drzewa, które znajdują się również na terenie parku. Zbudowano także nową drewnianą balustradę. W 2002 roku wykonano projekt pogłębienia i oczyszczenia drugiego (większego) zbiornika, który czeka na realizację. Na terenie parku występuje wiele gatunków drzew i krzewów min.: kasztanowiec biały, klon jawor, klon pospolity, klon ginnala, jarząb pospolity, lipa wielkolistna, robinia akacjowa, klon srebrzysty, morwa biała, dąb szypułkowy i inne.
 

Lasek Komunalny przy ul. Poniatowskiego
Powierzchnia ogólna 12,0 ha.

Lasek o charakterze parkowym zajmuje teren między ulicami Poniatowskiego i Dąbrowskiego; od Domu Pomocy Społecznej do Szpitala. Drzewostan stanowią głównie sosny, a z drzew liściastych występują tu: robinie, olsze, brzozy i wiele innych. W parku komunalnym znajduje się muszla koncertowa, ławki oraz krąg taneczny. Park ten posiada doskonałe warunki rekreacyjno-wypoczynkowe Brak jednak zaplecza i odpowiedniego urządzenia tego obiektu. .Ciekawostką tego terenu jest występowanie dużej liczby wiewiórek na dość małym obszarze.
 

Park Miejski im. St. Moniuszki
Powierzchnia ogólna 4 ha.

Granicę tego parku wyznaczają ulice: Sienkiewicza, 3-go Maja, Konarskiego oraz teren Gimnazjum Nr 1. Jest to najstarszy park w Kole. Skład gatunkowy stanowią głównie drzewa i krzewy liściaste: kasztanowce, topole, klony, wiązy oraz coraz rzadziej występujące w Wielkopolsce klony polne. Od strony ul. 3 Maja znajdują się 2 szt. pomnikowych dębów szypułkowych. Park ma dobrze utrzymywane alejki, trawniki, W zamian za starą, zniszczoną altankę, firma WOOD-MIZER pobudowała nową.
 


Park Miejski im. J. Słowackiego
Powierzchnia ogólna 3,5 ha

Park rozciąga się wzdłuż terasy zalewowej doliny Warty z pięknym widokiem na panoramę Kolskiej Starówki; od Domu Kultury do ul Sienkiewicza. Wraz z Parkiem 600-lecia tworzą jeden, duży kompleks zieleni miejskiej. Park jest stosunkowo młodym obiektem powstałym w wyniku rekultywacji gruntów po dzikim wysypisku, jednakże obfituje w różnorodność gatunków drzew i krzewów tworząc gęsty pas zieleni.
 

Na terenie miasta znajdują się również miejsca, które stanowią na przyszłość bazę pod utworzenie nowych parków. Należy tutaj wymienić 3 projektowane parki: przy ul. Sejmikowej, przy ul. Asnyka i przy ul. Dąbrowskiego.
Kalendarz imprez
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe