tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Środa, 27 września 2023   Imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

Rośnie zasób dokumentacyjny z dawnego Koła

Do Miejskiego Domu Kultury trafił niecodzienny gość, wnuk kolskiego przedwojennego szewca i ofiarował placówce reprodukcję stuletniej fotografii przechowywanej przez lata w zbiorze rodzinnych pamiątek, a wykonanej w w naszym mieście w latach 20-30-tych XX w.

Adam Szurgociński, który imię odziedziczył po swoim dziadku, mieszka w Nowej Dębie (woj. Podkarpackie). Na co dzień pełni funkcję dyrektora w tamtejszym Samorządowym Ośrodku Sportu i Rekreacji. Jest też wiceprezesem prężnie działającego Nowodębskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Do Koła przywiodły go tzw. „korzenie”. Jego dziadek mieszkał w Kole i był właścicielem warsztatu zlokalizowanego na ulicy Toruńskiej, w którym Kolanie mogli reperować swoje buty.  W latach 50-tych XX wieku rzemieślnik, wraz z żoną Stanisławą i trojką synów, wyjechał do Żagania, gdzie zamieszkał. 

Po latach, wnuk Adam przywiózł do Koła pamiątkę po swoim dziadku. Jest nią zdjęcie, wykonane w dwudziestoleciu międzywojennym i przedstawiające grupę mężczyzn – członków Towarzystwa Dramatyczno-Muzycznego „Lutnia”. O tym, że przedwojenne fotografie zachwycają nie trzeba nikogo przekonywać. Każda dawna dokumentacja, obok wartości sentymentalnej i artystycznej, posiada przede wszystkim wartość  historyczną – tym większą, im jest starsza. Pamiątka ze zbiorów rodzinnych kolskiego szewca, zachowała się w bardzo dobrym stanie. Nie bez znaczenia jest fakt, że wśród śpiewaków honorowe miejsce zajmuje Czesław Freudenreich – współzałożyciel i pierwszy prezes  „Lutni”. Jest nadzieja, że rodzina Szurgocińskich zdecyduje o przekazaniu oryginału do kolskich zbiorów historycznych.
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe